DOPRAVA ZDARMA OD 500Kč/19€, PO CELÉ ČR/SK

Údržba a pravidelný servis automatických hodinek

18 Ledna, 2018

Automatické hodinky jsou skoro zázračné, nemusíte je natahovat, zvládnou to samy jen díky pohybu ruky. Mají velice dlouhou tradici, která se píše již od roku 1930, přes to se dnes vyrábí i vysoce moderní, designové kousky. Jisté je, že pokud již takové samonatahovací hodinky vlastníte, budete se odlišovat. Kromě toho, že si na své hodinky budete dávat pozor a hlídat je před nárazy, požadují i pravidelnou servisní údržbu, doporučovanou asi po 5 až 7 letech po zakoupení hodinek. Samotný servis je pak závislý hlavně na tom, zda je celý mechanismus vodotěsný či nikoliv.

 

Po zakoupení hodinek

Po té, co si pořídíte automatické hodinky, je vhodné nechat je podobně jako nové auto zaběhnout. Ideální je doba záběhu asi kolem dvou měsíců. Zajímavé například je, že nové hodinky nevykazují takovou vteřinovou přesnost, jako hodinky po záběhu. Čas na hodinkách se během tohoto období ustálí a dojde k doladění strojku na tu nejvyšší přesnost.

 

Promazání hodinového strojku

Pokud se setkáte se skutečně luxusními modely automatických hodinek, které byly delší dobu na skladu, je doporučeno rozebrání strojku a jeho důkladné promazání. Je to z toho důvodu, že jestli byly hodinky dlouhou dobu skladovány, mohly se zastavit nebo zpomalit. Pokud hodinky zrovna nejdou, neznamená to hned nebezpečí, ale lepší promazání nastává při pohybu mechanismu. Olej je lépe distribuován do všech součástí.

Nutnost nového promazání se dá odhalit také podle toho, že natahování neprobíhá tak, jak by mělo. Mazivo v automatických hodinkách většinou vydrží právě oněch zmiňovaných 5 až 7 let. Výměnu byste pochopitelně měli nechat na zkušeném hodináři či rovnou na servisní pobočce, v níž jste své hodinky zakoupili.

 

Znečištění prachem

Hodinky se samonátahem by měly být dokonale utěsněné, přes to se může stát, že se do nich dostane prach. I v takovém případě zajděte za hodinářem a nechte si hodinky jednak vyčistit, ale také znovu složit tak, aby byly dokonale prachotěsné.